Cordyseps – maczużnik lub yartsa gunbu

Wszystko to jeden grzyb, ten sam. Świat jest niesamowity, pełen dziwnych stworzeń, tu mamy bajkę w której piękna gąsienica zamienia się w motylka, nie… To nie ta bajka, w tej piękna gąsienica zamienia się w grzyba, jeśli ją zainfekuje to tak będzie, jeśli przetrwa to zamieni się w motylka.


Niebywałe jak wiele mamy różnych roślin, które często bronią się przed nami w postaci lektyn chociażby ale, też i takich, które nam sprzyjają, zawierają takie związki, że ich zbiór znacznie ogranicza ich bytowanie na planecie i stają się gatunkiem zagrożonym, wymarłym.

Tak bywa z Cordycepsem, to jeden z najdroższych grzybów świata, niesamowicie trudno go znaleźć, praca zbieraczy jest ciężka, monotonna i bardzo powolna. Zbierać mogą tylko osoby zamieszkujące region Himalajów, gdzie grzyb można znaleźć. W wysokich partiach gór, w trudnych warunkach odbywa się walka o istnienie dwóch istot, biednych zbieraczy- którzy chcą zarobić na życie i grzyba, który przeszedł powolną drogę do kolejnego rozmnażania.

Jak odbywa się rozmnażanie? Zapraszam do obejrzenia krótkiego filmu.

Jak wielki wysiłek wkłada w swój proces ewolucji ten mały grzyb i jak zaciekła jest walka gąsienicy o przetrwanie, jak to w przyrodzie bywa wygrywa mocniejszy.

Obejrzyjcie jeszcze, jak trudne jest pozyskanie grzyba, i ciężka jest praca zbieraczy.

https://www.youtube.com/embed/j4yg4DN0rQw

Zapewne przypadkowo jak to bywa, odkryto jego działanie, które jest tak bardzo niesamowite i wpływa na wiele funkcji naszych organizmów, z kontaktu z grzybem wychodzimy mocniejsi, mamy więcej szczęścia niż gąsienica. Dlatego najpierw pijali herbatę z grzyba pasterze, obserwując też pasące się zwierzęta na łąkach, które bywały żywotne i cieszyły się dobrym zdrowiem.

Wpływa on na wiele funkcji w naszym organizmie. Poczytajcie jak wielki wpływ ma ten przebojowy grzyb dla naszego organizmu. Reguluje pracę wielu układów, na układ immunologiczny, oddechowy, krążenia i hormonalny a także wyjątkowo silnie działa przeciwnowotworowo.

Aby grzyb był skutecznie wykorzystany, zbiera się, suszy w pobliżu ogniska, czyści szczoteczką do zębów i mieli razem z zmumifikowaną gąsienicą.

Cena Cordycepsu w aptece w Chinach w Shanghai’u wynosi 4 880 juanów za 10 gram, tj. 2 635 zł za 10 gram kordicepsu. 

Ponieważ jak każda roślina zawiera bardzo dużo witamin, więc uznano go za super food i takim pozostaje, jednakże wigor pastuszków wymagał przebadania grzyba i to co zaobserwowano, to że zawiera beta glukany, polisacharydy i kordycepinę- związek czynny w kordycepsie działa rewelacyjnie a jak:

– niskie dawki hamują namnażanie komórek nowotworowych

– zwiększa fizyczną wytrzymałość, gdyż zwiększa o połowę wydzielanie ATP w mitochondriach

– komórki przyjmują do 40% tlenu więcej co ma znaczenie zwłaszcza dla osób w starszym wieku

– wpływa na zaburzenia rytmu serca i leczenie niewydolności mięśnia sercowego

– wspomaga metabolizm tłuszczów- obniża poziom cholesterolu

– wpływa hepatoprotekcyjnie na pracę wątroby

– wpływa na właściwą pracę nerek

– wzmacnia odporność i zwiększa produkcję komórek T

– poprawia sprawność seksualną

– ma silne właściwości antyoksydacyjne

– działa wiruso i bakteriobójczo

– reguluje poziom glukozy we krwi- działa hipoglikemicznie

Można wymieniać i jeszcze więcej wypisać jego działań, kto chce niech drąży temat, jednakże zachęcać mogą powyższe czynniki do stosowania tego drogiego środka, to co może nas od tego odstręczać to niewątpliwie gąsienica. Działanie przeciwstarzeniowe grzyba powoduje, że chyba nie należy już nikogo do użycia przekonywać. Przyznaję, że kupiłam grzyb, połączyłam go z kawą i soplówką, po czym przeczytałam że nie tak należy go stosować, nie łączymy z wrzątkiem.

źródło:

1. Holliday J, Cleaver M. On the trail of the yak ancient cordyceps in the modern world. 2004

2. Das SK, Masuda M, Sakurai A i wsp. Medicinal uses of the mushroom Cordyceps militaris: current state and prospects. Fitoter 2010; 81(8):961-8.

3. Meletis CD, Barker JE. Medicinal mushrooms: a selective overview. Altern Complement Ther 2005; 11:141-5.

4. Sung G-H, Hywel-Jones NL, Sung J-M i wsp. Phylogenetic classification of Cordyceps and the clavicipitaceous fungi. Stud Mycol 2007; 57:5-59.

5. Hawksworth DL. The magnitude of fungal diversity: the 1.5 million species estimate revisited. Mycol Res 2001; 105:1422-32.

6. Maczey N, Kuenzang D, Cannon P i wsp. Thitarodes namnai sp. nov. and T. caligophilus sp. nov. (Lepidoptera: Hepialidae), hosts of the economically important entomopathogenic fungus Ophiocordyceps sinensis in Bhutan. Zootaxa 2010; 2412:42-52

7. Jordan JL, Sullivan AM, Lee TD. Immune activation by a sterile aqueous extract of Cordyceps sinensis: mechanism of action. Immunopharmacol Immunotoxicol 2008; 30(1):53-70.

8. Smith JE, Rowan NJ, Sullivan R. Medicinal mushrooms: a rapidly developing area of biotechnology for cancer therapy and other bioactivities. Biotechnol Lett 2002; 24:1839-45.

9. Masuda M, Urabe E, Sakurai A i wsp. Production of cordycepin by surface culture using the medicinal mushroom Cordyceps militaris. Enzyme Microb Technol 2006; 39: 641-6.

10. Ohana G, Bar-Yehuda S, Barer F i wsp. Differential effect of adenosine on tumor and normal cell growth: Focus on the A3 adenosine receptor. J Cell Physiol 2001; 186(1):19-23

11. Fan H, Li SP, Xiang JJ i wsp. Qualitative and quantitative determination of nucleosides, bases and their analogues in natural and cultured Cordyceps by pressurized liquid extraction and high performance liquid chromatography – electrosprayionization tandem mass spectrometry (HPLC-ESI-MS/MS). Anal Chim Acta 2006; 567:218-28.

Leave a Reply

%d