Chaga – w walce o zdrowie

Substancji naturalnych w roślinach mamy wiele, jak wiele to sami widzicie w moich śniadaniach, obiadach itd. Rośliny zbieram często sama i opowiadam wam na co działają i jak łatwo są dostępne. Często także otrzymuję od was informacje zwrotne, że też jecie albo w kraju w którym jesteście np. mniszek jest jedzony.
Są jednak takie rośliny jak soplówka czy chaga, których sama nie zbieram ale korzystam z zasobów natury.
O soplówce wiele powiedziałam i napisałam także w książce, natomiast dlaczego warto zwrócić uwagę na chagę?
Chaga czyli błyskoporek podkorowy, huba brzozowa bo nazw ma wiele, została zauważona już dawno na półkuli północnej. Pita jako herbata poprzez ubogie osoby mieszkające na Syberii, spowodowała, że zachorowania na nowotwory były tam bardzo rzadkie, myślę, że pomimo badań na ten temat. Należy wziąć pod uwagę także otoczenie osób, które tam mieszkają wśród natury, nie objadający się „dobrami” zachodu.
Już w XVI wieku Chaga była stosowana jako skuteczny lek ludowy w Rosji i Europie Północnej do leczenia wielu złośliwych nowotworów u ludzi i innych chorób przy braku jakichkolwiek niedopuszczalnych toksycznych skutków ubocznych.
Badania chemiczne pokazują, że I. obliquus wytwarza różnorodny zakres metabolitów wtórnych, w tym związki fenolowe, melaniny i triterpenoidy typu lanostanu. Wśród nich są aktywne składniki przeciwutleniacza, przeciwnowotworowe, oraz działania przeciwwirusowe i poprawiające odporność człowieka na infekcje drobnoustrojami chorobotwórczymi.
Oczywiście wiele substancji aktywnych, które i ten grzyb w sobie zawiera, zwraca na niego uwagę jako doskonały antyoksydant. Gdy chorujemy ostatnio na wiele chorób, zwłaszcza z autoimmunoagresji szukamy także tych substancji, które nas uleczą i niewątpliwie chaga do takich należy. Nie jest jednak panaceum, nie można jej przyjmować i żyć nadal jakby nic się nie działo a ona magicznie usunie problemy. Wraz z jej stosowaniem, zmień swoje życie, tryb dnia, wpłyń na jakość snu a poprzez to na właściwą regenerację, znajdź czas na odpoczynek, idź do lasu, pobądź wśród natury i odżywiaj się jak należy. Nikt za Ciebie tych środków nie wprowadzi w życie, więc rusz się i działaj, ale najpierw poczytaj co da Twojemu organizmowi chaga, jak go wzmocni.
Substancje czynne betulina, kwas betulinowy i inotodiol
betulina-
kwas betulinowy –
inotodiol-
Tak jak pisałam wyżej chaga jest znajdowana na półkuli północnej, w Chaga francuskiej występuje większe stężenie metabolitów brzozy, a Chaga z Kanady – zawiera więcej inotodiolu. Należy jednak zauważyć, że różnica w stężeniu tych metabolitów może być spowodowana nie tylko czynnikami środowiskowymi (klimat, drzewo żywicielskie itp.), Ale także techniką konserwacji i upływem czasu między zbiorami a produkcją wyciągi. ​​geograficzne pochodzenie grzyba ma wpływ na stężenie tych metabolitów.
Ogólnie, działanie tego grzyba jest bardzo rozległe a więc – działanie przeciwbakteryjne, przeciwalergiczne, przeciwzapalne i przeciwutleniające.
Działanie przeciwutleniające grzyba można częściowo wyjaśnić ochroną składników komórkowych przed wolnymi rodnikami. Inonotus obliquus wykazywał działanie ochronne przeciwko stresowi oksydacyjnemu w wątrobie wywołanemu przez tertwodoronadtlenek butylu w pierwotnie hodowanych szczurzych hepatocytach. Powyższa właściwość może wynikać ze zdolności do usuwania wolnych rodników, a tym samym hamuje wyciek enzymów markerowych wątroby w wyniku uszkodzenia wątroby
Wysoka całkowita zawartość fenoli może być przyczyną silnej aktywności przeciwutleniającej.
Nadtlenek ergosterolu z I. obliquus wykazuje działanie przeciwnowotworowe poprzez regulację szlaku β-kateniny w raku jelita grubego i pokazuje, że regulował w dobniża sygnalizację β-kateniny, która wywierała działanie antyproliferacyjne i proapoptotyczne w jelicie grubym komórki rakowe (CRC). Dowodzi to, że I. obliquus można zastosować jako obiecujący lek w leczeniu raka okrężnicy.
Zawsze wychodziłam z założenia, że w naturze jest wszystko co nam może pomóc, należy jednak używać rozważnie i likwidować przyczyny a nie objawy, co tak często jest prowadzone poprzez leczenie farmakologiczne.
Wskazania:
– do wsparcia układu immunologicznego w przypadku infekcji bakteryjnej i wirusowej można łączyć z Coriolus, Reishi, Maitake

– reguluje gospodarkę lipidową i ciśnienie krwi, można łączyć z Reishi, Maitake, Auricularia

– wspomaga pracę układu sercowo-naczyniowy

– wspomaga i oczyszcza jelita, można łączyć z soplówką Hericium

– działa przeciwzapalnie w połączeniu z Reishi

– uzupełniająca terapia nowotworowa i profilaktyka antynowotworowa


Przeciwwskazania: wystarczającej liczby badań nie zaleca się stosowania błyskoporka kobietom w ciąży oraz karmiącym piersią.

  • Dawkowanie: stan surowy 1 – 3 g dziennie z kawą, herbatą, kakao
  • używać na czczo (co najmniej 30 minut przed posiłkiem lub 60 minut po posiłku)
  • stosować 3 miesiące po czym zrobić miesiąc przerwy
źródło:
Doi: 10.1177 / 1534735418757912
DOI:10.1007 / s00253-010-2682-4
DOI:10.18097 / PBMC20166204369
DOI:10.1002 / biof.552210120
DOI:10.1615 / IntJMedMushrooms.2019031154
DOI:10.1016 / j.jep.2018.05.025
doi: 10.3390 / ijms18091934
DOI:10.1615 / intjmedmushr.v13.i2.50
DOI:10.1002 / str. 3180
doi: 10.4103 / 0019-5154.60343
DOI:10.1007 / s11916-016-0545-0

Leave a Reply

%d bloggers like this: